revijaIKS.si SPLETNA ZBIRKA PREDPISOV ZVEZA RAČUNOVODIJ, FINANČNIKOV IN REVIZORJEV SLOVENIJE

Izplačevanje dividend imetnikom delnic prek KDD

Ključne besede
Target2-Securities, dividende, plačnik davka, KDD

KDD je vstopila v poravnalni sistem TARGET2-Securities (T2S), zaradi česar od 6. februarja 2017 prevzema vsa izplačila dividend iz nematerializiranih vrednostnih papirjev (delnic). Izdajatelji delnic (delniške družbe) morajo zato KDD za izplačilo dividend zagotoviti denarno kritje v bruto znesku. Ta pa zneske naprej razporedi svojim članom (bankam), ki vodijo račune vrednostnih papirjev za imetnike delnic. Banke nato izplačajo dividende imetnikom delnic ali drugim bankam s statusom pooblaščenega tujega posrednika. V teh okoliščinah pa se spremeni tudi plačnik davka, ki je dolžan odtegniti davčni odtegljaj za prejemnika dividende. Praviloma so plačniki davka banke, ki dividende izplačujejo prejemnikom dividend. Plačnik davka (banka, in ne več delniška družba) ob izplačilu Fursu odda obračun davčnega odtegljaja (obrazec REK-2 za fizične osebe oziroma obrazec ODO-1 za pravne osebe). Prejemniki, ki lahko uveljavljajo zmanjšanje ali oprostitev davčnega odtegljaja, morajo zahtevek KIDO za to nasloviti na plačnika davka, ki je torej praviloma banka, in ne več izdajatelj delnic. Lahko pa namesto tega postopka sam od davčnega organa zahteva vračilo preveč odtegnjenega davka. O spremembi plačnika davka zaradi vključitve v sistem T2S in zmanjšanju davčnega odtegljaja zaradi izplačila dividend je Furs izdal spletno publikacijo Zakon o davčnem postopku  – Opredelitev plačnika davka ob izplačilu dividend po 6. februarju 2017 – Podrobnejši opis, 1. izdaja, junij 2017.

Zakaj je zakonodajalec umestil javno obravnavo sprememb temelnjih davčnih predpisov (ZDavP, ZDoh-2 in ZDDPO-2) v čas poletnih počitnic (od 21. 7. do 11. 8.)?