Novo pojasnilo k 157. členu ZPIZ-2

10. september 2013, 1031-486/2013, dopis, naslovljen na Zvezo RFR
Ključne besede
157. člen ZPIZ-2

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti nam je poslalo novo pojasnilo k 157. členu ZPIZ-2. V Obvestilniku z dne 29. julija 2013 smo vas seznanili s prvotnim pojasnilom, po katerem mora biti za uveljavljanje pravice na podlagi 157. člena ZPIZ-2 izpolnjen pogoj, da oseba ob sklenitvi prve pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas še ni dopolnila 26 let ali da mati ob sklenitvi prve pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas skrbi za otroka, ki še ni dopolnil 3 leta, le v času sklenitve pogodbe, vračilo prispevka delodajalca za pokojninsko in invalidsko zavarovanje pa delodajalec lahko uveljavi za 2 leti neprekinjene zaposlitve. V skladu z novim pojasnilom ministrstva, ki je enako pojasnilu Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (o njem smo pisali v reviji IKS 8–9/13), pa lahko delodajalec uveljavlja olajšavo le, dokler mlajša oseba ne dopolni 26 let oziroma otrok 3 leta.
Ob tem pa dodajmo, da bo 1. novembra 2013 kot poseben interventni ukrep začela veljati nova ugodnost za delodajalca, ki bo za nedoločen čas zaposlil osebo, mlajšo od 30 let.  2 leti bo oproščen plačila vseh (!) prispevkov za socialno varnost, tako delodajalca kot delojemalca. Iz primerjave zakonskih besedil sklepamo, da bo v tem primeru ugodnost trajala 2 leti, čeprav bo v tem času oseba dopolnila 30 let. Več o tem bomo pisali v eni od prihodnjih številk revije IKS.

Pojasnilo lahko v celoti preberete na tej povezavi.

Romana Hieng, univ. dipl. ekon.

Kaj menite o stanovitnosti in predvidljivosti slovenskega davčno-poslovnega okolja?