revijaIKS.si SPLETNA ZBIRKA PREDPISOV ZVEZA RAČUNOVODIJ, FINANČNIKOV IN REVIZORJEV SLOVENIJE

Poračun malice v primeru organizirane prehrane

Ključne besede
Prehrana med delom, poračun prehrane, organizirana prehrana, povračilo stroškov prehrane, Uredba o povračilih stroškov

Nekateri delodajalci delavcem zagotavljajo tople obroke prehrane med delom, namesto da bi jim povrnili stroške prehrane v denarju. Če delavci delajo najmanj štiri ure dnevno, je z dohodnino in prispevki neobdavčen znesek dejanska vrednost tega obroka, vendar največ 6,12 EUR. Če je vrednost obroka manjša, bi lahko delodajalec delavcu neobdavčeno izplačal razliko do zneska le, če bi ga k temu zavezoval predpis, denimo kolektivna pogodba. Recimo, da je v kolektivni pogodbi določeno, da ima delavec pravico do povračila stroškov prehrane do neobdavčenih zneskov iz Uredbe o povračilih stroškov, torej 6,12 EUR za osem ur dela dnevno, dejanska vrednost obroka pa znaša 5 EUR. V tem primeru je razlika med dejansko vrednostjo obroka in zneskom po uredbi 1,12 EUR dnevno neobdavčena. Tako izhaja iz na novo dodanega vprašanja št. 30 v Fursovi spletni publikaciji. Po mnenju Zveze RFR velja enako, če delodajalca k temu zavezuje podjetniška kolektivna pogodba ali notranji akt delodajalca. Če pa noben predpis delodajalca ne zavezuje k doplačilu te razlike, se razlika všteje v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja. Obdavčitev povračil stroškov prehrane in drugih stroškov bomo podrobneje obravnavali tudi na Dohodninski šoli.

Zakaj je zakonodajalec umestil javno obravnavo sprememb temelnjih davčnih predpisov (ZDavP, ZDoh-2 in ZDDPO-2) v čas poletnih počitnic (od 21. 7. do 11. 8.)?