Prehranska dopolnila in stopnja DDV

Furs je 6. junija 2018 na spletni strani objavil pojasnilo glede uporabe nižje stopnje DDV za prehranska dopolnila. V skladu s 1. točko priloge I k ZDDV-1 se nižja stopnja DDV med drugim uporablja tudi za rastline in primesi, ki so (običajno) namenjene za pripravo hrane; izdelke, ki se (običajno) uporabljajo kot dodatki k hrani ali kot njen nadomestek. V 48. členu P-ZDDV-1 je za navedeno zapisana dodatna obrazložitev. Nižja stopnja DDV po 1. točki priloge I k ZDDV-1 se uporabi za prehranska dopolnila, ki se uvrstijo v eno izmed tarifnih številk iz 48/1 P-ZDDV-1 in se uporabijo kot hrana ali kot surovina za pripravo hrane (na primer se ne uporabljajo v kozmetične namene).
Kot je zapisano v pojasnilu, se bo Furs v postopkih nadzora usmerjal predvsem v pravilnost določanja namena uporabe teh izdelkov za obdobja po izdaji tega pojasnila. Naštetih je tudi nekaj izdelkov s pripadajočimi tarifnimi oznakami kombinirane nomenklature carinske tarife, za katere se lahko uporabi nižja stopnja DDV: beljakovinski pripravki, šumeče tablete magnezij, vitamin C v obliki šumečih tablet, pesin sok, borovnice v prahu, magnezijev granulat, kolagen v kapsulah in omega 3 kapsule – ribje olje v kapsulah. V pojasnilu tudi piše, kako davčni zavezanci, ki so uporabili napačno stopnjo DDV pri prometu s prehranskimi dopolnili, to napako popravijo. vir

Kakšna obveza so po vašem mnenju davki?