Prenos lastninske pravice na nepremičnini kot plačilo za odkup delnic

V zadevi C-421/17 (Polfarmex) je poljska delniška družba, zavezanka za DDV, v okviru nameravanega preoblikovanja osnovnega kapitala družbe od druge družbe odkupila del lastnih delnic. Plačilo za to pa ni bilo v denarju, ampak v nepremičninah. Vprašanje Sodišču EU je bilo, ali je prenos lastninske pravice na nepremičninah v takem primeru treba šteti za dobavo blaga, opravljeno proti plačilu.
Obravnavana delniška družba se je sklicevala na sodbo C-36/16 (Posnania Investment), vendar je Sodišče EU ugotovilo, da se primera razlikujeta. Za razliko od prej omenjenega v konkretni zadevi med strankama namreč obstaja pravno razmerje, v okviru katerega delniška družba prenaša lastninsko pravico na nepremičninah na svojega delničarja v zamenjavo za delnice, ki jih ima ta v lasti. V tem primeru torej gre za dobavo blaga, opravljeno za plačilo, ki je predmet DDV, če se omenjene nepremičnine uporabljajo za ekonomsko dejavnost delniške družbe. vir

Kaj menite o stanovitnosti in predvidljivosti slovenskega davčno-poslovnega okolja?