Trgovanje pravne osebe z virtualnimi valutami

Ključne besede

Za ugotavljanje dobička pravne osebe pri trgovanju z virtualnimi valutami velja splošna določba 12. člena ZDDPO-2. To pomeni, da se za ugotavljanje dobička upoštevajo prihodki in odhodki, ugotovljeni v izkazu poslovnega izida na podlagi zakona in računovodskih standardov. Pri tem je Furs v svoji spletni publikaciji  Davčna obravnava poslovanja z virtualno valuto po ZDoh-2, ZDDPO-2, ZDDV-1 in ZDFS – Podrobnejši opis (januar 2018, 3. izdaja) zapisal, da računovodska obravnava formalno še ni bila pojasnjena. O tem namreč še potekajo razprave v računovodski stroki. Poleg tega je pojasnil, da se do ustrezne strokovne razlage glede računovodske obravnave virtualnih valut upošteva splošno stališče, da se virtualne valute obravnavajo po splošnih določbah ZDDPO-2, v odvisnosti od dejstev in okoliščin posameznega primera. Ugotavljanje dobička v primeru trgovanja z virtualnimi valutami bomo obravnavali na posvetovanju Izračun davka od dohodkov pravnih oseb.

Kakšna obveza so po vašem mnenju davki?