IZOBRAŽEVANJA revijaIKS.si EKSPERT RFR PRIROČNIKI RFR ZVEZA RAČUNOVODIJ, FINANČNIKOV IN REVIZORJEV SLOVENIJE

Odgovori na vaša vprašanja

Ker se pri delu srečujete z različnimi dilemami, vam strokovni svetovalci Zveze RFR ponujajo odgovore na vaša vprašanja. Tukaj so zbrani odgovori na vprašanja, ki jih naročniki svetovalcem Zveze RFR postavljajo najpogosteje.

AKTUALNO VPRAŠANJE

Odpoved delovnopravni pravici

Delodajalca zavezuje kolektivna pogodba dejavnosti. Po njej delavcu pripada regres za prehrano v velikosti 7 EUR na dan. Delavec bi se rad delu tega povračila, da bi bilo to ugodneje davčno obravnavano, odpovedal z izjavo.

Ali to lahko veljavno naredi?

Odgovor: Delavec se ne more veljavno odpovedati pravici iz delovnega razmerja, ki mu gre po zakonu. Tako je odločilo tudi Ustavno sodišče RS v odločbi RS Up-63/03 dne 27. januarja 2005. Poudarilo je, da se delavec vnaprej ne more odpovedati pravici do odpravnine. Je pa treba to pravilo razširiti tudi na druge delovnopravne pravice delavcev. O tem vprašanju je odločalo tudi vrhovno sodišče v sklepu VIII Ips 191/2018 dne 21. maja 2019. Delavec lahko prosto razpolaga le s pravico, ki jo je že pridobil, oziroma s terjatvijo, ki je že zapadla. Le takrat se ji lahko tudi odpove tako, da je ne uveljavlja ali jo odstopi. Iz tega izhaja, da se delavec delovnopravni pravici, ki mu gre po zakonu (ali drugem delovnopravnem predpisu), še v času trajanja delovnega razmerja ne more veljavno odpovedati, niti s prostovoljno dano izjavo.

Več o tem na posvetovanju Zveze RFR Povračila stroškov v zasebnem sektorju in napake pri poročanju na obrazcih REK-1.

mag. Nina Scortegagna Kavčnik
25. 10. 2021

Ali menite, da so predlogi davčne reforme usmerjeni v pravo smer?