Dejanski stroški prenočitve in prevoza v davčni napovedi, vloženi po roku

Ključne besede
Dejanski stroški, nočitev, prevoz, drugo pogodbeno razmerje, prepozna napoved, samoprijava

Davčni zavezanec, ki je slovenski rezident, mora dohodek iz drugega pogodbenega razmerja (na primer avtorske ali podjemne pogodbe), ki ga je prejel od osebe, ki ni plačnica davka (na primer od organizacije iz tujine), napovedati Fursu do 15. dne naslednjega meseca, v katerem je prejel dohodek. V napovedi odmere akontacije dohodnine sme uveljavljati dejanske stroške prevoza in prenočitve v zvezi s tem dohodkom, in sicer do velikosti in pod pogoji iz Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja. Pri tem pa Furs v svoji spletni publikaciji Dohodki iz drugega pogodbenega razmerja (vprašanje št. 22)  pojasnjuje, da sme davčni zavezanec dejanske stroške prevoza in prenočitve uveljavljati le, če napoved vloži v zakonskem roku. Če jo vloži prepozno (na primer na podlagi samoprijave), teh stroškov ne more uveljaviti. Prav tako jih potem ne more uveljavljati v letni napovedi za odmero dohodnine (informativnem izračunu dohodnine).

Kaj menite o stanovitnosti in predvidljivosti slovenskega davčno-poslovnega okolja?