Stroški prehrane in prevoza ter olajšava za vzdrževane člane pri samoprijavi davčne napovedi

Ključne besede
vrhovno sodišče, čezmejni migrant

Vrhovno sodišče je presojalo vprašanje, ali se davčnemu zavezancu, čezmejnemu delovnemu migrantu, ki vloži davčno napoved za odmero dohodnine na podlagi samoprijave, davčna osnova določa enako, kot če bi to davčno napoved oddal pravočasno, ali ne. Čezmejni delovni migrant, ki je bil sicer zaposlen pri delodajalcu v Avstriji, je v tej davčni napovedi, vloženi po samoprijavi, uveljavljal stroške prehrane med delom ter prevoza na delo in z njega. Davčni organ in sodišče prve stopnje mu teh stroškov pri izdaji odločbe nista upoštevala. Vrhovno sodišče nasprotno ni našlo zakonske podlage za razlikovanje pri ugotavljanju davčne osnove, kadar  je davčna napoved vložena pravočasno ali kadar je vložena s samoprijavo. Vrhovno sodišče je zato s sklepom X Ips 63/2017 odločilo, da lahko zavezanec pri vložitvi napovedi po postopku samoprijave zmanjša davčno osnovo za dohodnino za stroške prehrane med delom ter prevoza na delo in z njega. Zmanjša pa jo lahko tudi za olajšavo za vzdrževane družinske člane.

Kaj menite o stanovitnosti in predvidljivosti slovenskega davčno-poslovnega okolja?