Izzivi pri popravkih napak v računovodskih izkazih in obračunu DDPO

Previdnost računovodje in interne kontrole pogosto niso dovolj, da bi bili oddani izkazi in davčni obračuni brez napake. Ker se torej pomembne napake kljub vsem naporom vendarle pojavijo, moramo znati poskrbeti tudi za ustrezne popravke.

Računovodje, davčni svetovalci, revizorji in še marsikdo se pogosto sprašujejo, kako se lotiti popravka napake v računovodskih in davčnih evidencah tudi z vidika, ali gre dejansko za napako ali zgolj za spremembo računovodske usmeritve oziroma ocene. Za vsako od njih velja namreč drugačna računovodska obravnava, različen pa je tudi vpliv na že oddane davčne obračune.

Na podobne izzive naletijo računovodje tudi pri izbiri načina popravka obračuna DDPO. Pri tem je pomembno, da poznajo vse možnosti in da lahko med njimi kompetentno izberejo način popravka, ki bo v dani situaciji najbolj primeren za njihovo organizacijo. Del posvetovanja bomo namenili tudi pregledu pogostih nepravilnosti pri sestavljanju obračuna DDPO ter seveda vašim vprašanjem in odgovorom.

Posvetovanje priporočamo vsem računovodjem, svetovalcem in vsem drugim osebam, ki sodelujejo pri pripravi računovodskih izkazov in davčnih obračunov.

SKLOP 1. Računovodska napaka, računovodska ocena in računovodska usmeritev

Predavateljica: mag. Andreja Mušič

Kaj je računovodska napaka | Kaj je računovodska ocena | Kaj je računovodska usmeritev | Kako določimo, kdaj je napaka pomembna

SKLOP 2. Kako popravljamo napake v računovodskih izkazih

Predavateljica: mag. Andreja Mušič

Računovodske zahteve | Kako o napaki komuniciramo z revizorjem | Kako ravnati, če je organizacija računovodske izkaze že oddala na Ajpes | Prikaz popravka napake

SKLOP 3. Zgledi najpogostejših računovodskih napak

SKLOP 4. Davčna obravnava popravkov napak

Predavateljica: dr. Mateja Drobež Tomšič

Možnosti popravkov napak | Popravki v tekočem obračunu DDPO | Popravki preteklih obračunov | Davčna obravnava popravkov po ugotovitvah revizorja | Postavke v obračunu DDPO, povezane z napakami

SKLOP 5. Postopkovne možnosti za popravek preteklih obračunov

Predavateljica: dr. Mateja Drobež Tomšič

Popravki do 60 dni | Samoprijava | Popravki v primeru zmanjšanja davčne obveznosti | Popravki obračuna DDPO v inšpekcijskem postopku

SKLOP 6. Zgledi najpogostejših popravkov davčnih napak in drugih popravkov

Predavateljica: dr. Mateja Drobež Tomšič

Napake pri olajšavi za investiranje | Napake pri olajšavi za raziskave in razvoj | Napake pri olajšavi za investiranje v digitalni in zeleni prehod | Napake pri drugih vrstah olajšav | Napake pri davčni obravnavi stroškov | Obračun DDPO pri poslovni enoti | Uveljavljanje odbitka davka, plačanega v tujini

dr. Mateja Drobež Tomšič

posvetovanja za naročnike revije IKS je 217,80 EUR (brez DDV), za nenaročnike 242 EUR (brez DDV). Cena zajema dostop do (videoposnetka) posvetovanja in do gradiva.

Kako se prijavim?

Če imate vprašanje, ki se navezuje na to posvetovanje, ga vpišite v opombe na naročilnici. Odgovor izvajalca posvetovanj bo objavljen v okviru platforme za ogled videovsebin, kjer boste lahko dostopali tudi do odgovorov drugim udeležencem ali pa na posvetovanju v živo. Če vprašanje ni v skladu s pravili, si organizatorji pridržujemo pravico, da nanj ne odgovorimo.

Udeleženci digitalne izvedbe boste lahko dostopali do posvetovanja, ko bo vaše plačilo izvedeno in zavedeno ter posvetovanje objavljeno. Za dostop in ogled vsebin morate biti prijavljeni. Do videovsebin in gradiva lahko avtoriziran udeleženec neomejeno dostopa 30 dni.