SODBA

Razveljavitev določb o izvršbi na podlagi priložene menice

Ustavno sodišče, 4. junij 2014, U-I-286/12, U-I-266/12

Ključne besede
Zakon o izvršbi in zavarovanju,menica, sklep o izvržbi

Tolmačenje sodbe
Ustavno sodišče je razveljavilo določbe Zakona o izvršbi in zavarovanju, ki urejajo postopek izvršbe na podlagi priložene menice. Razveljavljene določbe so dopuščale, da se je upnik na podlagi menice, ki jo je priložil predlogu za izvršbo, poplačal iz dolžnikovega premoženja pred pravnomočnostjo sklepa o izvršbi in ne da bi dolžnik imel možnost ugovora. Ustavno sodišče pa ni spremenilo pravil, ki sicer veljajo za izvršbo na podlagi verodostojne listine.

Sklep sodišča
Predlog družbe Fingar Sport, d.o.o., Podplat, in Tomaža Žolgarja, Rogaška Slatina, naj se do končne odločitve Ustavnega sodišča zadrži izvrševanje četrtega odstavka 46. člena, drugega odstavka 138. člena in drugega odstavka 150. člena Zakona o izvršbi in zavarovanju (Uradni list RS, št. 3/07 – uradno prečiščeno besedilo, 93/07, 28/09, 51/10 in 26/11), se zavrže.

Celotna sodba je dostopna na spodnji povezavi.

Vir: Ustavno sodišče

Kdaj (bo)ste vzpostavili računovodenje najemov po novem?