SODBA

Vključitev občinske dajatve v osnovo za obračun DDV

Sodišče Evropske unije, 11. junij 2015, zadeva C-256/14, Lisboagás

Ključne besede
plin, koncesija, lizbonska regija, plinske cevi, dajatev, davčna osnova za DDV, DDV

Tolmačenje sodbe
V zadevi C-256/14 (Lisboagás) je Sodišče EU odgovorilo na vprašanje, ali mora družba Lisboagás, ki ima izključno koncesijo za upravljanje omrežja distribucije plina v občini lizbonske regije in zaradi položenih plinskih cevi v javnem podtalju občin tem plačuje dajatev za uporabo podtalja (DUP), pri zaračunavanju svojih storitev družbi za trženje plina to dajatev vključiti v davčno osnovo za DDV.

Sodišče EU je odgovorilo, da DUP ne spada med dajatve, ki jih je treba v skladu z 78/1/a Direktive o DDV (36/5/a ZDDV-1) vključiti v osnovo za DDV. DUP, ki jo družba Lisboagás plača občini in nato prevali (v okviru svoje storitve zaračuna naprej) na družbo za trženje plina, je sestavni del cene njene storitve, zato mora biti v osnovi za DDV na podlagi 73. člena Direktive o DDV (36/1 ZDDV-1).

Vir: CURIA

Kdaj (bo)ste vzpostavili računovodenje najemov po novem?