Blago poslano zunaj EU in oprostitev DDV brez izvozne carinske deklaracije

V zadevi C-275/18 (Milan Vinš) je spor s češkim davčnim organom nastal zaradi zavrnitve oprostitve DDV pri pošiljanju blaga zunaj EU brez vložene izvozne carinske deklaracije. Milan Vinš je več let po pošti pošiljal vojaške zbirateljske predmete v države zunaj EU. Ker davčnim organom ni mogel predložiti dokazil, da so bile za blago vložene izvozne carinske deklaracije in tako ni imel potrdila carinskih organov o izstopu blaga, mu davčni organi na izdanih računih niso priznali oprostitve DDV. Milan Vinš se je skliceval na sodbo BDV Hungary Trading (C-563/12), na podlagi katere je menil, da države članice nimajo pravice pogojevati oprostitve DDV pri izvozu blaga z vložitvijo izvozne carinske deklaracije, če lahko zavezanec dejanski izstop blaga dokaže na drug način. Skladno z direktivo o DDV je dobava blaga, ki ga prodajalec ali druga oseba za njegov račun odpošlje ali odpelje zunaj EU, oproščena DDV. Sodišče EU je odločilo, da morajo države članice odobriti oprostitev DDV tudi, če formalna zahteva, kot je vložitev izvozne carinske deklaracije ni izpolnjena, pod pogojem, da lahko zavezanec dokaže, da je bilo blago izneseno zunaj EU in so bile s tem vsebinske zahteve za oprostitev izpolnjene. Kljub tej sodbi, ki obravnava DDV, je izvoznik v carinskem prekršku, saj bi moral za izvoz blaga vložiti izvozno carinsko deklaracijo. V takih primerih lahko izvoznik deklaracijo vloži naknadno, če lahko predloži dovolj dokazil o dejanskem izstopu blaga. Več o obdavčitvi različnih čezmejnih transakcij z blagom pa na posvetovanju Zveze RFR Vidik DDV pri poslovanju s tujino – pravila in težave.

Kako bo digitalizacija vplivala na računovodski poklic?