IZOBRAŽEVANJA revijaIKS.si EKSPERT RFR PRIROČNIKI RFR ZVEZA RAČUNOVODIJ, FINANČNIKOV IN REVIZORJEV SLOVENIJE

Dajanje nepremičnin v najem in stalna poslovna enota

21. julij 2021
Avstrijski davčni organ je od davčnega zavezanca Titanium s sedežem in upravo na Jerseyju zahteval plačilo DDV od dajanja v najem nepremičnin, ležečih v Avstriji (zadeva C-931/19). Argument naj bi bil ta, da ima omenjeni davčni zavezanec v Avstriji stalno poslovno enoto, čeprav ni imel v tej državi nobenega osebja. Davčni organ je pojasnil, da v primeru oddajanja nepremičnine v najem vedno obstaja stalna poslovna enota. Sodišče EU pa temu ni pritrdilo. Iz obstoječe sodne prakse namreč izhaja, da se za obstoj stalne poslovne enote zahteva minimalna stopnja stabilnosti, ki izhaja iz stalne prisotnosti človeških in tehničnih virov, potrebnih za opravljanje storitev. To potrjuje tudi 11. člen Uredbe 282/2011. V tej piše, da so za stalno poslovno enoto med drugim značilni ustrezno strukturirani človeški in tehnični viri. Družba Titanium pa v Avstriji ni imela nobenega lastnega osebja. Za opravljanje nekaterih nalog upravljanja je namreč pogodbeno pooblastila druge osebe, pri čemer si je pridržala vse pomembne odločitve v zvezi z oddajo zadevne nepremičnine v najem.

Mag. Mojca Zupančič

Ali naraščajoča inflacija vpliva na vaše poslovanje?