Davčna obravnava obresti ob amortizaciji pravice do uporabe sredstva

Po novih pravilih računovodenja, ki so jih SRS vpeljali s 1. januarjem 2019, morajo biti najemi praviloma izkazani kot amortizirljiva pravica do uporabe sredstva in pripadajoča obveznost. Amortizacija pravice do uporabe sredstva skupaj s pripadajočimi obrestmi v celotnem obdobju najema znaša toliko, kot je prej znašala najemnina.

Davčne posebnosti nove računovodske obravnave najemov opredeljuje dopolnitev 33. člena ZDDPO-2, ki določa, da se za pravico do uporabe sredstva uporabi najvišja letna amortizacijska stopnja, ki ustreza dejanski amortizacijski dobi tega sredstva. V pojasnilu sprememb zakona je zakonodajalec zapisal, da za obrestno mero, ki se uporabi ob amortizaciji pravice do uporabe sredstva, veljajo splošna pravila davčne obravnave obresti od posojil med povezanimi osebami po 19. členu in obresti od presežka posojil po 32. členu ZDDPO-2. Več o tem na posvetovanju Spremembe pri dohodnini, DDPO in davčnem postopku z letom 2020?.

Dr. Matjaž Prusnik

Kdaj (bo)ste vzpostavili računovodenje najemov po novem?