Davčna obravnava premij za kolektivno dodatno pokojninsko zavarovanje za javne uslužbence

Furs je objavil sporočilo zavezancem za davek od dohodkov pravnih oseb javnega prava, ki obračunavajo in vplačujejo premije kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja za javne uslužbence. Ti morajo v skladu z Zakonom o kolektivnem dodatnem pokojninskem zavarovanju za javne uslužbence (ZKDPZJU) upoštevati določbo 10/3 ZKDPZJU, ki teh premij ne priznava kot davčno upravičenih. Od njih prav tako ne smejo uveljavljati davčne olajšave po 58. členu ZDDPO-2, saj za to niso izpolnjeni pogoji.

V sporočilu Furs zapiše, da se izvzetje iz davčne osnove izvede tako, da se celoten znesek premije izvzame v polju 6.22, zaradi česar se ustrezno prilagodi znesek izvzetja nepridobitnih odhodkov v polju 6.1, saj ne sme priti do dvakratnega izvzetja. Davčna osnova ostaja nespremenjena.
Zveza RFR se strinja, da se zaradi opisanega načina izpolnjevanja obrazca ne spremeni davčna osnova. Zveza RFR meni, da takšen način izpolnjevanja ni skladen z metodološkimi navodili za izpolnjevanje obrazca, saj se ob upoštevanju opisanega pristopa pri izpolnjevanju polj nepriznanih odhodkov (polja od 6.2 do 6.44 obrazca) prekine vzročno-posledična povezava med polji 2.1 in 6.1, kot je predvidena v navodilu za izpolnjevanje polja 6.1. vir

mag. Milenka Čižman

Kako je epidemija COVID-19 vplivala na delo vašega računovodstva?