Davčna osnova pri carinskih postopkih 42 in 63

Furs pojasnjuje, da sprememba evropske zakonodaje (Uredba Sveta (EU) 2018/1541) državam članicam nalaga shranjevanje in avtomatsko izmenjavo podatkov o uvozu blaga  za carinske  postopke hkratne sprostitve v prosti promet in domačo uporabo blaga, ki je oproščeno plačila DDV pri dobavi v drugo državo članico (postopek 42) in za carinske postopke ponovnega uvoza s hkratno sprostitvijo v prosti promet in v domačo uporabo za blago, ki je oproščeno DDV v okviru dobave v drugo državo članico (postopek 63). Zaradi spremenjenih določil uredbe, ki se začne uporabljati 1. januarja 2020, bodo od tega datuma dalje morali deklaranti v polje 47 carinske deklaracije pri carinskih postopkih 42 in 63 navesti podatek o davčni osnovi. Preostala polja (stopnja DDV, znesek DDV in način plačila) ni treba izpolniti, v polju 44 carinske deklaracije pa se ne navaja več šifra 3D050.

Mag. Mojca Zupančič

DEFINICIJA DNEVA
V sporih med davčnim organom in zavezanci pritožbeni organi in sodišča najpogosteje odločajo: