Davčne omejitve priznavanja amortizacije najema

Furs je v spletni publikaciji Davek od dohodkov pravnih oseb (Splošno o davku od dohodkov pravnih oseb, 4. izdaja, marec 2019) zapisal svoje mnenje o davčnih posledicah spremenjene računovodske obravnave najemov na podlagi MSRP 16 in SRS 2016, ki se uporabljajo od 1. januarja 2019. Najemnina amortizirljivih sredstev naj bi bila davčno priznana ob upoštevanju splošnih določb 33. člena ZDDPO-2, ob uporabi najvišje davčne letne amortizacijske stopnje, glede na vrsto najetega sredstva. Za najem zemljišča naj se uporablja najvišja letna amortizacijska stopnja za druga vlaganja. Če obračunana amortizacija preseže znesek, ki bi bil obračunan v skladu z omenjenimi pravili, se presežni znesek amortizacije kot odhodek prizna v naslednjih davčnih obdobjih, tako da se za davčne namene amortizacija obračunava do dokončnega amortiziranja oziroma do odtujitve oziroma odprave evidentiranja sredstva. Več o tem tudi na posvetovanju Zveze RFR Najemi – vprašanja in odgovori glede računovodske in davčne obravnave po začetku veljavnosti SRS 1, 2 in 6 (2019).

Kako bo digitalizacija vplivala na računovodski poklic?