IZOBRAŽEVANJA revijaIKS.si EKSPERT RFR PRIROČNIKI RFR ZVEZA RAČUNOVODIJ, FINANČNIKOV IN REVIZORJEV SLOVENIJE

Dejavnost javne radijske in televizijske ustanove

11.  oktober 2021

Sodišče EU je v sodbi C-21/20 dalo razlago 2/1/c direktive o DDV (3/1/3 ZDDV-1). To določbo razlaga tako, da dejavnost nacionalnega javnega ponudnika televizije, pri kateri gre za zagotavljanje avdiovizualnih medijskih storitev televizijskim gledalcem in jo država financira s subvencijami ter za katero televizijski gledalci ne plačujejo prispevka za televizijsko razširjanje, ne pomeni opravljanja storitev za plačilo v smislu te določbe. Ta isti davčni zavezanec (nacionalni javni ponudnik televizije) zato ne sme odbiti DDV od nakupov blaga in storitev, ki se uporabljajo za to dejavnost, ki ne spada na področje DDV. Države članice pa morajo ob upoštevanju cilja in sistematike te direktive ter ob spoštovanju načela sorazmernosti določiti metode in merila za razdelitev zneskov odbitnega DDV med obdavčljive in neobdavčljive transakcije.

mag. Mojca Zupančič

Ali menite, da so predlogi davčne reforme usmerjeni v pravo smer?