Delo od doma za tujega delodajalca v času COVID-19

Furs je v spletni publikaciji Mednarodno obdavčenje, Obdavčevanje dohodkov iz zaposlitve po mednarodnih pogodbah – Podrobnejši opis (1. izdaja, september 2020) med drugim pojasnil, kako ravnajo slovenski rezidenti, ki so zaposleni pri tujih delodajalcih in začasno opravljajo delo od doma, torej v Sloveniji, kjer so ostali zaradi ukrepov, povezanih s COVID-19.

Slovenski rezidenti so po ZDoh-2 obdavčeni po načelu svetovnega dohodka in morajo vse dohodke z virom v tujini sami napovedati z napovedjo za odmero akontacije dohodnine, pri čemer lahko uveljavljajo v tujini plačano akontacijo dohodnine. Če je delo opravljeno v Sloveniji, se dohodek po 15/1 konvencije obdavči samo v državi rezidentstva delavca, ker se zaposlitev ni opravljala v drugi državi. Furs še pojasnjuje, da za ta del dohodkov iz zaposlitve zavezanec ne more uveljavljati v tujini plačanega davka. Zavezanec pa lahko zahteva vračilo davka pri pristojnem davčnem organu druge države.

Zveza RFR dodaja, naj slovenski rezidenti, ki delo fizično začasno opravljajo v Sloveniji, svoje delodajalce v tujini opozorijo, da konvencija ne dovoljuje obdavčitve v državi tujega delodajalca in naj se to dejstvo upošteva že ob izračunu plače.
Seveda pa velja tudi obratno, da slovenski delodajalci, ki izplačujejo dohodke zaposlenim nerezidentom, ki delo začasno opravljajo na svojem domu v tujini, te opozorijo, da pred izplačilom dohodka z obrazcem KIDO 5 uveljavljajo ugodnost iz 15/1 konvencije. Na podlagi potrjenega obrazca KIDO 5 slovenski delodajalec ne obračuna akontacije dohodnine. Če zaposleni ne pridobi pravočasno potrjenega obrazca KIDO 5, lahko naknadno uveljavlja vračilo plačane dohodnine z obrazcem KIDO 12.

Barbara Prislan, univ. dipl. ekon.

Kako je epidemija COVID-19 vplivala na delo vašega računovodstva?