Fursova tolmačenja glede Pravilnika o merilih sorazmernosti pri pogoju ugotavljanja znižanja prihodkov

26. april 2021, FURS

S 15. aprilom je začel veljati pravilnik o sorazmernosti, ki je sprožil precej vprašanj glede njegovega izvajanja. Pri presoji, ali lahko zavezanci obdržijo pomoči po določenih interventnih zakonih, pri katerih morajo izpolniti pogoj upada prihodkov, omenjeni pravilnik namreč določa dva načina izračunavanja upada čistih prihodkov od prodaje. Furs je Zvezi RFR potrdil, da se ta pravilnik ne nanaša na ukrepe po ZIUZEOP (PKP2). Pojasnil je tudi, da se nova dva načina izračunavanja upada prihodkov (glede na povprečno število zaposlenih in glede na vrednost opredmetenih osnovnih sredstev brez zemljišč) uporabljata poleg primarnega, ki je določen z interventno zakonodajo (torej da tisti, ki so poslovali v letih 2019 in 2020, primerjajo prihodke od prodaje v letu 2020 glede na leto 2019). Izpolnjevanje pogoja upada prihodkov po kateremkoli izmed navedenih kriterijev pomeni, da upravičencu pomoči ni treba vračati. Pojasnjeno je tudi, na kakšen način upravičenec umakne izjavo za vračilo pomoči, če zdaj po pravilniku o merilih sorazmernosti pomoči ni dolžan vrniti. Že vloženo izjavo za vračilo povračil nadomestila plače za čas začasnega čakanja na delo umakne tako, da prek portala eDavki odda prazno izjavo. Izjave za vračilo mesečnega temeljnega dohodka upravičenec ne more umakniti prek portala eDavki, ampak mora o tem obvestiti Furs. Najlažje to stori na način, da to sporoči v center za informiranje, lahko pa tudi pisno.
Več o novostih pri računanju upada prihodkov po spremembah pravilnika o sorazmernosti najdete v sestavku Izračun upada prihodkov po pravilih o sorazmernosti v digitalni reviji IKS COVID-19

dr. Mateja Drobež Tomšič

Ali menite, da so predlogi davčne reforme usmerjeni v pravo smer?