Kartice za gorivo – oproščena finančna storitev

V zadevi C-235/18 (Vega International) je spor s poljskim davčnim organom nastal zaradi zavrnitve vračila DDV avstrijski družbi Vega International. Ta družba svojim hčerinskim družbam, ki se ukvarjajo s prevozi blaga, omogoča plačevanje goriva v različnih državah s karticami za gorivo. Računi za gorivo od dobaviteljev pridejo na avstrijsko družbo, ki vrednost goriva z 2-odstotnim povečanjem nato zaračuna hčerinskim družbam, med katerimi je bila tudi družba s sedežem na Poljskem. Avstrijska družba je od poljskega davčnega organa uveljavljala vračilo DDV od goriva, nabavljenega na Poljskem, in bila zavrnjena, kar so potrdila tudi poljska sodišča. Vrhovno sodišče je zaradi spora Sodišče EU zaprosilo za odgovor na vprašanje, ali je dejavnost zagotavljanja kartic za gorivo oproščena finančna storitev iz 135/1/b Direktive 2006/112/ES, ki je DDV oproščena. Sodišče EU je odločilo, da v okoliščinah, kot so v obravnavanem primeru, zagotavljanje kartic za gorivo šteje za storitev dajanja kreditov, ki je oproščena DDV.

Več o obdavčitvi različnih čezmejnih storitev na posvetovanju Zveze RFR Vidik DDV pri poslovanju s tujino – pravila in težave.

Kdaj (bo)ste vzpostavili računovodenje najemov po novem?