Kraj dobave blaga na daljavo glede na organizatorja prevoza

Sodišče EU je izdalo sodbo C-276/18 (KrakVet), kjer je prišlo do spora glede določitve države obdavčitve pri prodaji blaga na daljavo. Družba KrakVet s sedežem na Poljskem prodaja proizvode za živali končnim potrošnikom na Madžarskem prek tamkajšnje spletne domene. Do vprašanja za predhodno odločanje je prišlo, ker sta prodajo obdavčili tako Poljska kot Madžarska. Dvojno obdavčitev je povzročila različna razlaga pojma »blago odpošlje ali odpelje dobavitelj ali druga oseba za njegov račun«. Zato je nacionalno sodišče prosilo za razlago tega pojma in hkrati zastavilo še vprašanje glede tega, ali gre pri takem načinu poslovanja, kot ga je ubral dobavitelj, za zlorabo sistema DDV. Sodišče EU je podalo odgovore in pozvalo nacionalno sodišče, da ugotovi, ali so pogoji za predlagano odločitev v konkretnem primeru izpolnjeni. Če iz okoliščin primera izhaja, da so pogoji, ki jih pri vsakem odgovoru navaja Sodišče EU, izpolnjeni, potem velja, da (1) država članica lahko določi drugačno davčno obravnavo, kot je že bila določena v drugi državi članici; (2) se šteje, da je blago odposlal ali odpeljal dobavitelj ali druga oseba za njegov račun, če je njegova vloga odločilna glede pobude in organizacije bistvenih faz odpošiljanja ali prevoza blaga, in (3) da opisanih transakcij ni mogoče šteti za zlorabo sistema.

Mag. Mojca Zupančič

V sporih med davčnim organom in zavezanci pritožbeni organi in sodišča najpogosteje odločajo: