IZOBRAŽEVANJA revijaIKS.si EKSPERT RFR PRIROČNIKI RFR ZVEZA RAČUNOVODIJ, FINANČNIKOV IN REVIZORJEV SLOVENIJE

Naknadna vplačila kapitala v obliki nepremičnine

14. junij 2021

Zavezanka je na podlagi pogodbe o izročitvi in prevzemu naknadnega vplačila prenesla lastninsko pravico na nepremičnini na družbo. Po presoji davčnega organa je to pomenilo, da gre za protiplačilo, ki podleže obdavčitvi z davkom na promet nepremičnin. Zavezanka se je pritožila in nato vložila še tožbo na upravno sodišče (I U 2437/2018-17). Ugovarjala je, da v tem primeru ne gre za odplačni promet, ki bi podlegel obdavčitvi z davkom na promet nepremičnin. Upravno sodišče je tožnici ugodilo. Razlaga oziroma uporaba zakona (ZDPN-2), po kateri je za obdavčitev dovolj dosežena posredna korist pridobitelja nepremičnine, po presoji sodišča v zakonskem besedilu nima zadostne opore, temveč zahteva širitev pomena, zapisanega v zakonu. To pa je za davčni predpis nedopustno. V skladu z načelom določnosti mora iz zakona jasno izhajati, kdaj so izpolnjeni pogoji za obdavčitev. To za primer naknadnih vplačil pomeni, da bi morala biti zaradi specifičnosti koristi, ki se z njimi (lahko) dosežejo, njihova obdavčitev izrecno predpisana. Zato razlogom davčnega organa, po katerih za obdavčitev zadošča obstoječe zakonsko besedilo, po presoji sodišča ni mogoče slediti.

Dr. Mateja Drobež Tomšič

Ali naraščajoča inflacija vpliva na vaše poslovanje?