Naknadno plačan davek v državi napotitve delavca

10. maj 2021, FURS

Furs je v novi publikaciji pojasnil, kako ravnati, ko delodajalec najprej plača (akontacijo) dohodnine od dohodkov, izplačanih napotenim delavcem, v Sloveniji in naknadno še dohodnino v državi, kjer napoteni delavec dela.

Slovenski delodajalec v primeru, ko je davek v tujini plačal naknadno, ne more popraviti obrazca REK-1, saj je bil obračun akontacije dohodnine v trenutku izplačila dohodka pravilen.
Napoteni delavec, ki je slovenski rezident, lahko uveljavlja v tujini plačani davek v ugovoru zoper informativni izračun dohodnine do 31. maja tekočega leta za preteklo leto. Če pa mu je bila že izdana dokončna odločba o odmeri dohodnine, mora za uveljavljanje naknadno plačanega davka v tujini vložiti predlog za obnovo postopka dohodnine. Predlogu mora priložiti ustrezna dokazila o naknadno plačanem davku v državi napotitve.

Napoteni delavec, ki ni slovenski rezident, lahko davek, ki ga je plačal v državi napotitve, uveljavlja le v državi rezidentstva.
Ne glede na to, ali je napoteni delavec slovenski rezident ali ne, pa se mora delodajalec z njim dogovoriti, ali bo delavec znesek preplačane akontacije dohodnine vrnil ali pa se bo preveč plačani davek štel za dohodek iz delovnega razmerja napotenega delavca.
Več o obravnavani temi lahko preberete v Fursovi publikaciji Mednarodno obdavčenje – Naknadno plačan davek od dohodkov iz zaposlitve v tujini pri napotenih delavcih – Podrobnejši opis (1. izdaja, maj 2021).

Barbara Prislan, univ. dipl. ekon

Ali menite, da so predlogi davčne reforme usmerjeni v pravo smer?