IZOBRAŽEVANJA revijaIKS.si EKSPERT RFR PRIROČNIKI RFR ZVEZA RAČUNOVODIJ, FINANČNIKOV IN REVIZORJEV SLOVENIJE

Neobdavčeno plačilo za poslovno uspešnost

19. september 2022

Ugodnejša davčna obravnava plačila za poslovno uspešnost je določena v 44/1/12 ZDoh-2. Pod izpolnjenimi pogoji je to plačilo do določene velikosti neobdavčeno z akontacijo dohodnine od dohodka iz delovnega razmerja. V celoti pa je obremenjeno s prispevki za socialno varnost. Ob izpolnjenih pogojih je plačilo za poslovno uspešnost neobdavčeno z akontacijo dohodnine od dohodka iz delovnega razmerja do velikosti ene povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji oziroma do velikosti ene povprečne mesečne plače delavca, vključno z nadomestili plače, izplačanimi za zadnjih 12 mesecev pri delodajalcu, če je to za zavezanca (delavca) ugodneje. Katere pogoje je treba izpolniti za neobdavčeno plačilo za poslovno uspešnost, je zapisano tudi v Fursovi spletni publikaciji o obdavčitvi plačila za poslovno uspešnost. Ob tem imajo zavezanci še vedno številna vprašanja, kako razumeti te pogoje in kako jim zadostiti, zato bomo o tej temi govorili tudi na Dohodninski šoli (šoli obdavčitve plač in drugih dohodkov).

dr. Mateja Drobež Tomšič

Ali naraščajoča inflacija vpliva na vaše poslovanje?