Novi zneski prispevkov za socialno varnost sobodajalcev

Osebe, ki po predpisih za področje gostinstva občasno, vendar največ do pet mesecev v koledarskem letu, kot fizične osebe opravljajo dejavnost sobodajalcev, so obvezno zavarovane za invalidnost in smrt, ki sta posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni (pokojninsko in invalidsko zavarovanje), ter za poškodbo pri delu in poklicno bolezen (zdravstveno zavarovanje). Te prispevke za posebne primere zavarovanja plačujejo v pavšalnih zneskih. Mesečni in letni prispevki za posamezno obračunsko leto so objavljeni na Fursovi spletni strani. Pri tem pa je Furs v spletni publikaciji Dohodek iz dejavnosti, Brošura za sobodajalce – fizične osebe – Podrobnejši opis (7. izdaja, april 2019) pojasnil, da velja obvezno zavarovanje iz naslova opravljanja dejavnosti kot postranskega poklica od dneva vpisa v Poslovni register Slovenije do dneva izbrisa iz njega. Za fizične osebe, ki opravljajo dejavnost kot sobodajalci (občasno, vendar skupno ne več kot pet mesecev v koledarskem letu), to pomeni, da je obveznost plačevanja prispevkov vezana na obdobje evidentiranega vpisa v predpisan register, in ne na dejansko opravljanje registrirane dejavnosti.

Kako bo digitalizacija vplivala na računovodski poklic?