O davčnem rezidentstvu in italijanskih pokojninah

Nepoznavanje prava škodi. To pravilo vbijajo v glavo tudi študentom drugih smeri, ne le bodočim pravnikom. Pa vendarle je upravno sodišče v sodbi III U 201/2017-11 razsodilo, da ima Slovenija po konvenciji izključno pravico do obdavčitve italijanske državne pokojnine, ki jo prejme slovenski rezident. Poleg tega iz sodbe izhaja tudi napotilo zavezancem, da so dolžni dvojno rezidentstvo urejati sami, prav tako morajo sami poskrbeti za refundacijo davka, ki je bil po nepotrebnem in v nasprotju s konvencijo plačan v drugi državi. Zveza RFR dodaja, da je sodba upravnega sodišča korektna. Zavezanec bi svoj davčni zaplet rešil hitreje in učinkoviteje, če bi izrabil možnosti, ki mu jih ponuja dvostranska konvencija, sklenjena med Italijo in Slovenijo, ter nenazadnje nacionalni zakonodaji obeh držav. Ni na mestu pričakovati, da bo država skrbela za uveljavljanje davčnih ugodnosti posameznih zavezancev, še posebej če imajo ti na voljo vse možnosti, da to brez večjega napora storijo sami. Če bi težave pri odpravi dvojne obdavčitve delala Italija, ima zavezanec možnost, da zahteva sprožitev postopka skupnega dogovora med pristojnima organoma Italije in Slovenije. Tudi ta postopek je učinkovitejši od pritožbe na upravno sodišče – še zlasti po 1. juliju 2019, ko so se začele uporabljati nove določbe ZDavP-2 o postopku skupnega dogovora.O osnovah dvojne obdavčitve in njeni odpravi pri fizičnih osebah ter o pomenu postopka skupnega dogovora za zavezance več v Dohodninski šoli Zveze RFR.

Barbara Prislan, univ. dipl. ekon.

Kdaj (bo)ste vzpostavili računovodenje najemov po novem?