Obdavčitev dohodka iz prodaje odpadnih surovin

3. avgust 2020

Po dosedanji davčni praksi se je posamičen dohodek prodajalca odpadnega materiala obdavčeval podobno kot dohodek iz pogodbenega razmerja, a brez obračuna prispevkov za zdravstvo in brez obračuna posebnega davka na določene prejemke. Vendar pa se bo zaradi sodne prakse vrhovnega sodišča ta davčna praksa morala spremeniti (VSRS X Ips 20/2018). To sodišče je namreč zaključilo, da se od dohodka, ki ga oseba ustvari s prodajo premičnine, dohodnina ne plača (32/-/1 ZDoh-2). Če so izpolnjeni zakonski pogoji za opravljanje dejavnosti, pa je to dohodek iz vira dejavnosti. Taka obdavčitev nastane, če je ugotovljeno, da premičnina (v tem primeru odpadna surovina) izvira iz zavezančevega opravljanja neodvisne, samostojne dejavnosti, ki vključuje odsvojitev premičnin (na primer zbiranje in prodaja odpadnih materialov). Kot dohodek iz pogodbenega razmerja (skladno z dosedanjo prakso) bi se obdavčeval le, če bi bil sklenjen pravni posel, katerega vsebina bi bila opravljanje dela (ali storitve), torej zbiranje odpadnih surovin po naročilu naročnika, plačilo zanj (zanjo) pa bi bilo iz odvisnega pogodbenega razmerja (35. in 38. člen ZDoh-2) ali enkratnega oziroma občasnega neodvisnega razmerja (38/3 ZDoh-2).

V sporih med davčnim organom in zavezanci pritožbeni organi in sodišča najpogosteje odločajo: