Obdavčljivi promet za identifikacijo v sistem DDV pri preprodajalcih

Sodišče EU je v zadevi C-388/18 (B) na nemškem primeru pojasnilo 288. člen Direktive o DDV (94. člen ZDDV-1), in sicer kaj se pri obdavčljivem preprodajalcu zajema v obdavčljivi promet, ki je merodajen za identifikacijo v sistem DDV. Tako kot že vrsto let razlagamo tudi v Sloveniji, se pri obdavčljivih preprodajalcih za namene obvezne pridobitve ID-številke za DDV na podlagi obdavčljivega prometa upošteva njihov celotni promet in ne le vrednost marže. Taka razlaga velja v bistvu za vse davčne zavezance, ki delujejo po posebnih ureditvah. Sodišče EU je v sodbi zapisalo, da je taka besedna razlaga obravnavanega člena direktive in da to izhaja tudi iz samega namena tega člena. Če bi se v obdavčljivi promet vključevala le marža preprodajalcev, bi bili ugodnosti posebne ureditve za mala podjetja deležni tudi davčni zavezanci z velikim prometom, kar pa ni skladno s ciljem, ki ga navedena posebna ureditev ima.

Nacionalna zakonodaja ali nacionalna upravna praksa, v skladu s katero se promet, ki je osnova za uporabo posebne ureditve za mala podjetja za davčnega zavezanca, za katerega velja posebna ureditev za obdavčljive preprodajalce, izračuna tako, da se upošteva samo dosežena razlika v ceni torej ni skladna z Direktivo o DDV. Več o obveznostih identifikacije za DDV na posvetovanju DDV od A do Ž –  kratko in jedrnato.

Mag. Mojca Zupančič

Kdaj (bo)ste vzpostavili računovodenje najemov po novem?