IZOBRAŽEVANJA revijaIKS.si EKSPERT RFR PRIROČNIKI RFR ZVEZA RAČUNOVODIJ, FINANČNIKOV IN REVIZORJEV SLOVENIJE

Odškodnine za pravno priznane nepremoženjske škode

24. oktober 2022

V povezavi z odškodninami, ki so povezane s pravno priznanimi nepremoženjskimi škodami, se zaradi sodbe ustavnega sodišča spreminja davčna obravnava tovrstnih odškodnin. Po 27/-/5 ZDoh-2 so bile zdaj plačila dohodnine oproščene le nepremoženjske škode na podlagi sodb sodišča in pod določenimi pogoji tudi na podlagi izvensodnih poravnav, če so bile posledica osebnih poškodb (denimo telesnih poškodb). Niso bile pa plačila dohodnine oproščene druge vrste odškodnin za pravno priznane nepremoženjske škode. O vprašanju ustreznosti različne obdavčitve odškodnin po 27/-/5 ZDoh-2 in odškodnin za nepremoženjske škode je na zahtevo vrhovnega sodišča (glejte VSRS sklep X Ips 10/2017-21) odločalo ustavno sodišče. V odločbi U-I-26/20-9 je zaključilo, da je tako razlikovanje ustavno neustrezno. Do odprave tega neskladja z zakonom veljajo za obdavčitev izplačila odškodnine za vse pravno priznane oblike nepremoženjske škode enaka pravila kot za tiste vrste odškodnin, ki so naštete v 27/-/5 ZDoh-2. Davčni organ je zaradi te spremembe posodobil spletno publikacijo Dohodnina – odškodnine, Odškodnine po 5. točki 27. člena ZDoh-2 – Podrobnejši opis (oktober 2022), v kateri je zapisal primere pravno priznanih vrst nepremoženjske škode.

de. Mateja Drobež Tomšič

Ali naraščajoča inflacija vpliva na vaše poslovanje?