Odvzem odbitka DDV od fiktivne nabave

Sodišče EU je izdalo sodbo v združenih zadevah C 459/17 in C-460/17 (SGI in Valériane SNC), ki se znova nanaša na pravico do odbitka DDV. Obravnavana zavezanca sta nabavljala blago z namenom dajanja v najem in od teh nabav odbila DDV. Davčni organ je podvomil o tem, da so bile nabave sploh izvedene, in zavezancema vzel odbiti DDV. Vprašanje, zastavljeno Sodišču EU, pa je bilo, ali za zavrnitev pravice do odbitka DDV po računu za nabavo blaga zadošča, da davčni organ dokaže, da transakcije s tega računa dejansko niso bile izvedene, ali pa mora dokazati tudi, da zavezanec ni dobroveren.
Sodišče EU je v sodbi navedlo, da je obstoj pravice do odbitka DDV pogojen s tem, da so bile transakcije dejansko izvedene. Davčni organ, ki dokaže, da transakcije (v konkretnem primeru nabave blaga) niso bile izvedene, lahko na podlagi tega zavezancu vzame pravico do odbitka DDV.  vir

Kaj menite o stanovitnosti in predvidljivosti slovenskega davčno-poslovnega okolja?