Oprostitev DDV pri izvozu blaga

Sodišče EU je v zadevi C-653/18 (Unitel) odločalo o oprostitvi DDV pri izvozu blaga iz EU. Poljski davčni organ je namreč pri družbi Unitel ugotovil, da ni bila upravičena do te oprostitve DDV, ker prodanega blaga nista pridobila subjekta, ki sta bila navedena na računih in izvoznih listinah, ampak drugi neidentificirani subjekti. Sodišče EU temu ni pritrdilo, saj je za uveljavitev pravice do oprostitve merodajno izpolnjevanje vsebinskih pogojev. Ti so bili izpolnjeni, saj je bilo blago prodano in je tudi zapustilo ozemlje EU. Oprostitev po 146/1/a in b Direktive 2006/112/ES (52/1/a in b ZDDV-1) ne sme biti pogojena s tem, da je pridobitelj identificiran. Ne glede na navedeno pa se zavezanec ne more sklicevati na oprostitev, če gre za goljufijo in je vedel oziroma bi moral vedeti, da gre za tak primer, kar mora nacionalno sodišče za obravnavani primer še preveriti.

mag. Mojca Zupančič

Kdaj (bo)ste vzpostavili računovodenje najemov po novem?