Oprostitev plačila prispevkov za socialno varnost samozaposlenih

Upravičeni samozaposleni, kmetje, verski uslužbenci in družbeniki poslovodje, zavarovani po zavarovalni podlagi 040, so morali po 38. členu ZIUZOEP predložiti izjavo za oprostitev plačila marčevskih in aprilskih prispevkov za socialno varnost do konca aprila 2020 oziroma do 9. maja 2020 (po noveli ZIUZEOP-A). Ne glede na zakonski rok je davčni organ izdal pojasnilo, da smejo ti upravičenci to izjavo predložiti do vključno 31. maja 2020. Do tega datuma lahko ti zavezanci (če tega še niso storili) podajo to izjavo tudi za uveljavljanje oprostitev plačila majskih prispevkov in za dodelitev mesečnega temeljnega dohodka za marec, april in maj. Davčni organ pojasnjuje, da je izjava, ki je namenjena uveljavljanju teh dveh vrst pomoči, v eDavkih že prilagojena podaljšanju tega roka.

Dr. Mateja Drobež Tomšič

V sporih med davčnim organom in zavezanci pritožbeni organi in sodišča najpogosteje odločajo: