Osnova za nadomestilo za letni dopust med napotitvijo

Zavezanci se sprašujejo, po kateri zakonodaji naj izplačujejo nadomestila napotenim delavcem v primeru odsotnosti z dela zaradi izrabe letnega dopusta, plačane odsotnosti z dela zaradi osebnih okoliščin, izobraževanja, z zakonom določenih praznikov in dela prostih dni in ko delavec ne dela iz razlogov na strani delodajalca. Ali morajo pri tem upoštevati velikost oziroma osnovo nadomestila, ki ga določa tuja zakonodaja, če je to ugodneje od nadomestila, ki bi ga prejeli po slovenski zakonodaji? V praksi so tolmačenja o tem različna. Svoje mnenje (št. 1001-378/2018-2) je podalo tudi Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. To meni, da se je tako o nadomestilu plače kot tudi drugem prejemku v denarju treba dogovoriti s pogodbo o zaposlitvi za opravljanje dela v tujini. V dopisu št. 1001-378/2018-4 pa je zapisalo še, da mora biti določilo o nadomestilu za čas odsotnosti obvezna sestavina pogodbe o zaposlitvi za opravljanje dela v tujini, ki pa mora biti določeno in zagotovljeno najmanj v obsegu, kot ga zagotavlja ZDR-1 oziroma ugodneje.
Več o obdavčitvi napotenih delavcev v Dohodninski šoli Zveze RFR.

Kaj menite o stanovitnosti in predvidljivosti slovenskega davčno-poslovnega okolja?