Poroštvo družbenika v zvezi s tanko kapitalizacijo

Zavezanci se pogosto sprašujejo, ali patronatska izjava, ki jo da družbenik iz 32. člena ZDDPO-2, šteje za jamstvo družbenika in vpliva na to, da se ta posojila obravnavajo enako kot dobljena od družbenika. Upravno sodišče je v sodbi I U 1053/2017-13 zapisalo, da je jamstvo iz 32/2 ZDDPO-2 lahko izvedeno na različne načine, tudi s patronatsko izjavo, ki sodi med zavarovanja, ki jih je poslovna praksa razvila kot institut utrditve obveznosti. Ta izjava praviloma sicer ne daje tolikšnega jamstva kot poroštvo, bančne garancije ali druge oblike realnega zavarovanja. Večkrat gre namreč le za moralno zavezo dajalca izjave, ki ne ustvarja pravno relevantnih posledic, čeprav v poslovnem svetu ustvarja zelo podobne učinke kot poroštvo ali bančna garancija. Vendar pa se v vsakem posameznem primeru posebej presoja, ali patronatska izjava pomeni pogoj za pridobitev posojila. V zadevi iz te sodbe je sodišče sklenilo, da zavezanec (tožnik) brez patronatskih izjav pri nepovezanih bankah ne bi dobil posojil pod pogoji, kot jih je.

O davčnem priznavanju obresti iz tanke kapitalizacije in drugih temah DDPO bomo govorili na posvetovanju 4/20 Davčni obračun za leto 2019.

Dr. Mateja Drobež Tomšič

V sporih med davčnim organom in zavezanci pritožbeni organi in sodišča najpogosteje odločajo: