Poslovna uspešnost pri dveh delodajalcih

Po ZDoh-2 je del plače za poslovno uspešnost neobdavčen z dohodnino do velikosti 100 % zadnje znane povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji, če je dohodek izplačan enkrat v koledarskem letu vsem upravičenim delavcem hkrati, ob izpolnjevanju zakonsko določenih pogojev. Pravica do izplačila mora biti določena v splošnem aktu delodajalca ali v kolektivni pogodbi. Ugodnejša davčna obravnava dela plače za poslovno uspešnost mora biti izplačana enkrat v koledarskem letu vsem upravičenim delavcem hkrati. Če delodajalec del plače za poslovno uspešnost izplača v več delih, se davčno ugodneje zaradi zakonskega pogoja enkratnega izplačila v koledarskem letu lahko obravnava samo eno izmed teh izplačil. Če pa ima delavec več delodajalcev, Furs pojasnjuje, da se pogoj enega izplačila v koledarskem letu veže na delodajalca in se ne preverja na ravni delavca, prejemnika dohodka (Dohodek iz zaposlitve, Dohodek iz delovnega razmerja, Pogosta vprašanja in odgovori, 1. izdaja, februar 2015 s kasnejšimi dopolnitvami, vprašanje št. 34). Tako lahko v primeru, ko ima delavec z več delodajalci sklenjene pogodbe za krajši delovni čas od polnega in/ali ima sklenjeno pogodbo o dopolnilnem delu, v enem koledarskem letu prejme več izplačil dela plače za poslovno uspešnost, ki so lahko bolj ugodno davčno obravnavane v skladu z 44/1/12 ZDoh-2. To velja tudi, ko delavec od različnih delodajalcev prejme izplačilo dela plače za poslovno uspešnost za dve različni leti v istem koledarskem letu. Izjeme v zvezi s pogojem števila izplačil v posameznem letu pa so pri agencijskih delavcih (vprašanje in odgovor št. 29) in pri delodajalcih prenosnikih oziroma prevzemnikih delavcev ob statusnih spremembah podjetja.

Kaj menite o stanovitnosti in predvidljivosti slovenskega davčno-poslovnega okolja?