Povprečenje odškodnine za izgubljeni dohodek po zunajsodni poravnavi

Zavezanec je v letu 2013 zaradi prometne nezgode in posledične izgube delovne zmožnosti po zunajsodni poravnavi z zavarovalnico prejel odškodnino v neto znesku 5.045,58 EUR za pretekli izpad dohodka in 108.653,97 EUR za nadaljnji (prihodnji) izpad dohodka v obliki kapitalizirane rente zaradi zmanjšanja zmožnosti pridobivanja dohodka. O obdavčitvi te odškodnine je odločalo upravno sodišče v sodbi II U 451/2017-12, saj je prišlo v zvezi s tem do spora med zavezancem in davčnim organom. Sodišče je upoštevalo, da odškodnina za izgubljeni dohodek ni oproščena plačila dohodnine (27/-/5 ZDoh-2), ker nadomešča že izgubljeni in prihodnji denarni dohodek iz delovnega razmerja ter se tako obdavči kot dohodek iz delovnega razmerja, ki ga ta odškodnina nadomešča. Vendar pa je davčni organ izračunal dohodnino le na podlagi davčne lestvice in brez upoštevanja povprečenja dohodka po 120. členu ZDoh-2, čeprav se ta nanaša na več let. Sodišče je ugodilo zavezancu in se strinjalo, da bi morala biti dohodnina izračunana z upoštevanjem instituta povprečenja po 120. členu ZDoh-2.

Dr. Mateja Drobež Tomšič

Kdaj (bo)ste vzpostavili računovodenje najemov po novem?