Prekluzivni rok pri uveljavljanju odbitka DDV

7. junij 2021,

Furs je na svoji spletni strani objavil novo pojasnilo (4230-234/2020-1) o prekluzivnem roku. Z njim je spremenil svoje razlage, ki so veljale doslej. Ni dvoma, da je prekluzivni rok iz 67/2 ZDDV-1 skladen s pravom EU. Po mnenju Zveze RFR so bile z načeli nevtralnosti, enakovrednosti in učinkovitosti neskladne le nekatere razlage te določbe. Pravica do odbitka DDV je vezana na vsebinske in formalne pogoje. Prvi nedvomno morajo biti izpolnjeni. Samo zaradi neizpolnjevanja formalnih pogojev (kamor sodi na primer identifikacija za DDV) zavezancem pravica do odbitka DDV ne sme biti vzeta. V večini primerov pravica do odbitka sovpada z nastankom davčne obveznosti. Ni pa vedno tako, kar izhaja tudi iz navedenega pojasnila, saj je Furs v 4. primeru pojasnila zapisal, da prekluzivni rok pri nabavi osnovnega sredstva začne teči z dnem identifikacije zavezanca v sistem DDV. To je tudi pravilno in skladno z načeli DDV (in besedilom 67/2 ZDDV-1), saj ne glede na to, da sta obveznost za DDV in tudi pravica do odbitka tega davka nastali že pred dvema letoma, je bila pri dotičnem zavezancu pridobljena šele z dnem identifikacije za DDV. S tem dnem šele lahko začne teči prekluzivni rok. Kakšen delež DDV zavezanec sme odbiti, pa je Furs vezal na 69. člen ZDDV-1, ki ne govori o odbitku DDV, ampak o popravku odbitka. Odbitek DDV namreč urejajo členi od 62 do 67, ki ne vsebujejo nobenih obdobij. Zveza RFR pa ne vidi pravne podlage za razlago, pri kateri se pravica do odbitka DDV razlikuje glede na to, ali gre za osnovna sredstva ali pa drugo blago, ki ga ima lahko zavezanec v zalogi tudi še po treh ali več letih in bo nedvomno uporabljeno za obdavčeno dejavnost.

Obvestilo lahko v celoti preberete na tej povezavi.

ime in naziv avtorja

Ali menite, da so predlogi davčne reforme usmerjeni v pravo smer?