Prekvalifikacija obdavčitve nakupa lastnega deleža

Pri odkupu lastnega deleža v d. o. o. se pogosto postavlja vprašanje, kakšna je obdavčitev tovrstne transakcije, če je prodajalec dohodninski zavezanec. Pogoji, ki morajo biti izpolnjeni za nakup lastnega deleža, so predpisani v 500. členu ZGD-1ZDoh-2 v 92. členu določa, da je vsaka odsvojitev deleža (za lastne deleže ni posebnih pravil) obdavčena z davkom od dobička iz kapitala. Kot dividenda se obdavčuje vsaka razdelitev dohodka imetniku deleža iz premoženja družbe, ki ne pomeni zmanjšanja njegovega lastniškega deleža (79/3 ZDoh-2). Furs v sporočilu za javnost ugotavlja, da prodaja deležev, ki postanejo lastni deleži družb, pogosto nima ekonomske vsebine in ne izkazuje poslovnega interesa, zato pomeni prikrito izplačilo dobička v skladu z določbami ZDoh-2. Zveza RFR meni, da mora za tako prekvalifikacijo davčni organ najprej ugotoviti, da družba za plačano kupnino ni dobila enakovrednega poslovnega deleža (tak primer bi nastal pri preplačilu poslovnega deleža, pri čemer bi se za prikrito izplačilo dobička štel le znesek preplačila) ali pa, da niso izpolnjeni pogoji iz 500. člena ZGD-1. Več o tej temi lahko preberete v sestavku Prekvalifikacija kapitalskega dobička iz prodaje poslovnega deleža v dividendo.

Kaj menite o stanovitnosti in predvidljivosti slovenskega davčno-poslovnega okolja?