Prodaja nepremičnine in identifikacija za DDV

V zadevi C-264/18 je oseba A. Jarmuškiene s kupoprodajno pogodbo v solastništvu z drugo fizično osebo kupila kmetijsko zemljišče in na njem zgradila stanovanjski objekt in dva turistična objekta, ki so bili tudi prodani. S prodajo pa je bil presežen prag za identifikacijo. Nacionalno sodišče je pri Sodišču EU želelo razlago, ali mora biti z DDV obdavčena samo vrednost enega od sestavnih delov transakcije, ki je privedel do prekoračitve praga, merodajnega za identifikacijo za DDV.

Del hiše in pripadajočega zemljišča je bil prodan z eno pogodbo enemu kupcu in plačan z enim zneskom. V pogodbi sta bili sicer ločeno prikazani vrednosti hiše in zemljišča, vendar gre za dejstvo, da sta ti enoti blaga ozko povezani tako po svoji naravi kot po svojih cenah. Prodaja se zato obravnava kot ena dobava, katere sestavnih delov ni mogoče razstaviti, saj bi bilo to z vidika sistema DDV umetno. Pri ugotavljanju obdavčljivega prometa za identifikacijo je tako treba upoštevati vrednosti obeh enot blaga, ki sta predmet te dobave, to je hiše in pripadajočega zemljišča. Več o identifikaciji na posvetovanju Zveze RFR DDV od A do Ž – kratko in jedrnato.

Mag. Mojca Zupančič

Kdaj (bo)ste vzpostavili računovodenje najemov po novem?