Solidarna odgovornost za DDV in obresti

24. maj 2021,

Sodišče EU je izdalo sodbo C-4/20, ki daje razlago 205. člena Direktive 2006/112/ES (76.b člen ZDDV-1). Ta člen obravnava solidarno odgovornost. V konkretnem primeru je bolgarski davčni organ družbi ALTI kot solidarnemu dolžniku naložil plačilo DDV in pripadajočih obresti na podlagi bolgarskih predpisov o DDV. Družba ALTI je namreč od druge bolgarske družbe kupila kmetijsko opremo, ki jo je ta druga družba nabavila v Združenem kraljestvu. Slednja DDV od pridobitve opreme ni plačala. Davčni organ je iz okoliščin primera zaključil, da je družba ALTI vedela, da družba, od katere kupuje opremo, DDV ne bo plačala. Sodišče EU je zaključilo, da bolgarski predpisi, po katerih mora solidarni dolžnik plačati dolgovani znesek DDV in tudi pripadajoče zamudne obresti, ni neskladna z 205. členom direktive o DDV. To seveda velja, če se ugotovi, da je družba, ki postane solidarni dolžnik, vedela ali bi morala vedeti, da navedena oseba, ki je dolžna plačati davek, tega ne bo plačala.

Obvestilo lahko v celoti preberete na tej povezavi.

Mag. Mojca Zupančič

Ali menite, da so predlogi davčne reforme usmerjeni v pravo smer?