Storitve za upravljanje investicijskih skladov

BlackRock Investment Management (družba BlackRock) je prišla v spor z davčnim organom Združenega kraljestva glede oprostitve pri storitvah v zvezi z upravljanjem investicijskih skladov. Sodišču EU je bilo v okviru zadeve C-231/19 zastavljeno vprašanje za predhodno odločanje, ki se je nanašalo na razlago 135/1/g Direktive 2006/112/ES (44/-/4.f ZDDV-1). Po tej določbi je DDV oproščeno upravljanje posebnih investicijskih skladov, ki jih opredelijo države članice.
Družba BlackRock upravlja posebne investicijske sklade in druge sklade in pri tem uporablja storitve, ki jih zagotavlja ameriška družba. Ta storitve zagotavlja prek programske platforme Aladdin. Slednja upravljavcem portfeljev omogoča analizo trgov, spremljanje uspešnosti in nadzor tveganj ter izvajanje transakcij. Pri tem gre za isto storitev, ne glede na vrsto sklada. Družba je menila, da gre za storitev, oproščeno DDV, davčni organ pa, da gre za obdavčeno. Sodišče EU je pritrdilo davčnemu organu.

V sporih med davčnim organom in zavezanci pritožbeni organi in sodišča najpogosteje odločajo: