Uporaba vozila v neposlovne namene

Sodišče EU je v sodbi C-288/19 (družba QM) pojasnilo, da kadar davčni zavezanec zaposlenemu da v uporabo vozilo, ki je del poslovnih sredstev podjetja in za katero ta zaposleni ne plača niti se ne odpove delu plače ali drugim bonitetam, ki mu jih zagotavlja davčni zavezanec, ali mu ni treba opraviti dodatnega dela, neposredno povezanega z uporabo tega vozila, takega dajanja v uporabo ni mogoče šteti za odplačno storitev niti v skladu s 2/1/c niti v skladu s 26/1/b direktive o DDV. Vprašanje o uporabi 56/2 te direktive je torej odveč.

Če to zapišemo z uporabo določil iz ZDDV-1, pomeni, da se od brezplačne uporabe vozila, od katerega DDV ni bil odbit, v zasebne namene zaposlenih DDV ne obračunava, ker ne gre za obdavčljivi promet po 3. členu ZDDV-1 v povezavi s 15. členom istega zakona. Ker ta transakcija ni v sistemu DDV, zanjo tudi ne veljajo določila direktive o DDV in ZDDV-1, ki urejajo kraj opravljenih storitev pri najemu prevoznih sredstev.

mag. Mojca Zupančič

Kako je epidemija COVID-19 vplivala na delo vašega računovodstva?