Zavezanci se sprašujejo, kako naj ravnajo v trenutni situaciji, ko nekaterim delavcem ne morejo zagotoviti dela, ki ga sicer opravljajo, oziroma jih ne morejo začasno razporediti na drugo delo (33/3 ZDR-1 in 169. člen ZDR-1). Nekateri delodajalci lahko zaradi narave dela organizirajo delo na domu in se o tem dogovorijo z delavci (68.–72. člen ZDR-1). Nekateri pa dela ne morejo zagotoviti zaradi upada naročil in zdravstvenih ukrepov, tako da delavcem odredijo začasno čakanje na delo doma (138. člen ZDR-1). O teh in še drugih možnostih je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti izdalo publikacijo Uveljavljanje pravic in obveznosti iz delovnega razmerja v času posebnih okoliščin zaradi zmanjšanja širjenja koronavirusa SARS-CoV-2. V zvezi s povračilom oziroma delnim povračilom v primeru karantene in čakanja na delo na domu sta bila sprejeta interventna ukrepa. Več o tem bo Zveza RFR objavila v sestavku Čakanje na delo in interventni zakon, ki bo brezplačno dostopen na www.revijaiks.si.

Dr. Mateja Drobež Tomšič

DEFINICIJA DNEVA
V sporih med davčnim organom in zavezanci pritožbeni organi in sodišča najpogosteje odločajo: