Uveljavljanje pravice do odbitka DDV pri uvozu

Furs je objavil pojasnilo 0920-3754/2020, ki se nanaša na pogoje za uveljavitev pravice do odbitka DDV pri uvozu blaga, ko plačnik davka ne razpolaga z blagom kot lastnik. V njem navaja, da mora davčni zavezanec za uveljavitev te pravice na podlagi 67/1/e ZDDV-1 imeti uvozni dokument, na katerem je naveden kot prejemnik ali uvoznik in na katerem je naveden znesek DDV, ki ga je dolžan plačati oziroma omogoča izračun tega zneska. Vendar to ne zadošča. Za uveljavitev pravice do odbitka mora uvoznik po mnenju Fursa izpolnjevati še dva pogoja, in sicer (1) imeti mora pravico do razpolaganja z blagom kot lastnik in (2) obstajati mora neposredna in takojšnja povezava z njegovo obdavčeno dejavnostjo. Razlaga temelji na smernici odbora za DDV, izdani na 94. sestanku dne 19. oktobra 2011. Ker je davčni organ glede tega pred leti izdal drugačno pojasnilo (4230-255/2008-3), Zveza RFR meni, da to starejše pojasnilo ne velja več, čeprav uradno ni bilo preklicano.

Mag. Mojca Zupančič

V sporih med davčnim organom in zavezanci pritožbeni organi in sodišča najpogosteje odločajo: