Za zavezance ugodnejši postopek skupnega dogovarjanja

V dokumentu Informacija o novostih, ki jih prinaša novela ZDavP-2L je Furs opisal glavne spremembe ZDavP-2.

Med drugim se v ZDavP-2 natančneje in za zavezance ugodneje ureja postopek skupnega dogovarjanja med pristojnimi organi dveh držav, ki je predviden za primere sporov, povezanih z izvajanjem konvencij, oziroma sporov, ki so posledica različne razlage ali uporabe konkretne konvencije. Postopek skupnega dogovarjanja se po novem lahko sproži ne glede na morebitna vložena pravna sredstva po domačem pravu. Tako lahko zavezanec sproži postopek, četudi je zoper odmerno odločbo vložil pritožbo ali sprožil upravni spor. Nove določbe ZDavP-2 glede postopka skupnega dogovarjanja se uporabljajo za vse zahteve, vložene po 1. juliju 2019, za davčna obdobja, ki so se začela 1. januarja 2018 ali kasneje. Pristojna organa pa se lahko tudi dogovorita, da se uporabljajo retroaktivno za zahteve, vložene pred 1. julijem 2019, ali celo za predhodna davčna leta.

Več o pomenu postopka skupnega dogovarjanja za obdavčitev pravnih oseb na konkretnih primerih v Šoli o davku od dohodkov pravnih osebvir

Barbara Prislan, univ. dipl. ekon.

Kdaj (bo)ste vzpostavili računovodenje najemov po novem?