Zapleti pri prehodu na uporabo 5-odstotne stopnje DDV

Zavezanci za DDV imajo pri prehodu na uporabo 5-odstotne stopnje DDV tehnične težave, saj jim zaradi pozne objave spremembe ZDDV-1 in s tem povezane zamude pri objavi novih obrazcev DDV-O ni uspelo pravočasno prilagoditi programske podpore za vodenje davčnih evidenc in pripravo obračunov. Furs v pojasnilu Uporaba posebne nižje stopnje 5 % navaja, da bosta davčnim zavezancem za oddajo obračunov DDV prvega četrtletja leta 2020 omogočeni uporabi dveh shem (stara in nova). Pri tem tudi pojasni, da bodo zavezanci, ki bodo od dobav napačno obračunali DDV po 9,5-odstotni stopnji, tega morali tudi plačati. Zavezanci, ki jim je bil DDV obračunan po 9,5-odstotni stopnji, čeprav bi moral biti obračunan po 5-odstotni stopnji, pa si lahko odbijejo le 5 % DDV.

Podrobneje o tem tudi na posvetovanju 3/20 Spremenjeno evidentiranje pri DDV in druge novosti.

Dr. Matjaž Prusnik

Kdaj (bo)ste vzpostavili računovodenje najemov po novem?