IZOBRAŽEVANJA revijaIKS.si EKSPERT RFR PRIROČNIKI RFR ZVEZA RAČUNOVODIJ, FINANČNIKOV IN REVIZORJEV SLOVENIJE

Zmanjšanje obveznosti za DMV glede na starost vozila

2. november 2021

Za motorna vozila, vnesena na ozemlje Slovenije, se velikost obveznosti za DMV od 1. januarja 2021 določa tudi upoštevaje starost motornega vozila. Določitev odstotka, v velikosti katerega se odmeri DMV, je odvisna od obdobja od prve registracije motornega vozila v drugi državi članici ali tretji državi do nastanka obveznosti za obračun DMV v Sloveniji. Odmerni odstotek tako pada in znaša od 91 % obveznosti za DMV za vozila, ki so bila registrirana oziroma v uporabi do enega leta, pa do 33 % za vozila, ki so bila registrirana oziroma v uporabi več kot 10 let. Če datuma prve registracije ni mogoče nedvoumno ugotoviti ali registracija v državi,  iz katere je vozilo vneseno ali uvoženo, ni potrebna, se šteje, da je datum prve registracije motornega vozila datum izdaje potrdila o skladnosti proizvajalca.

Pri ugotovitvi velikosti obveznosti za DMV, vključno z zmanjšanjem obveznosti zaradi starosti vozila, si zavezanci lahko pomagajo tudi s programom za izračun DMV za vozila, pridobljena od vključno 1. januarja 2021, ki je objavljen na Fursovi spletni strani.

Več o tem na posvetovanju Zveze RFR Novosti pri DMV in dileme pri obdavčitvi vozil z DDV.

Barbara Prislan

Ali naraščajoča inflacija vpliva na vaše poslovanje?