Najpomembnejša uradna pojasnila
Uradna pojasnila pomembno vplivajo na delo računovodij, finančnikov in revizorjev. Tukaj boste našli aktualni pregled najpomembnejših tovrstnih pojasnil.DAVEK NA DODANO VREDNOST
- Obravnava nove promocijske takse v sistemu DDV
- Dobava blaga z montažo in DDV
- Obravnava predplačil in nastanek davčne obveznosti pri čezmejnih storitvah
- Elektronski računi
- Nastanek obveznosti obračuna ddv od pridobitev blaga znotraj unije in odbitek tega DDV
- Odbitek DDV pri nabavi testnih in nadomestnih vozil
- Popravek davčne osnove v skladu s tretjim, četrtim in petim odstavkom 39. člena ZDDV-1
- Popravek zneska obračunanega in neplačanega DDV v primeru postopka prisilne poravnave in stečajnega postopka ter obveznost popravka odbitka DDV v teh primerih
- Servis tovornega vozila
- Obvestilo tujim prevoznikom potnikov v mednarodnem prometu o obveznosti vpisa v davčni register in identifikaciji za namene DDV
DAVEK NA MOTORNA VOZILA
DAVEK OD DOHODKOV PRAVNIH OSEB
- Uporaba 76.a člena ZDDV-1 v primeru, če davčni zavezanci niso identificirani za DDV
- Davčna obravnava dohodkov iz kuponskih obveznic in delnic
- Pojasnilo v zvezi z obdavčitvijo odvetniških storitev
- Postopek pridobivanja in presoje dokazil za izvzem dividend na podlagi 24. člena ZDDPO-2
- Prispevki za zavarovance – poslovodne osebe
- Uveljavljanje odbitka tujega davka
- Osnova za izračun olajšave za zaposlovanje po 55b. in 56. členu ZDDPO-2
DOHODNINA
- Priglasitev ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov - vzorec obrazca
- Davčna obravnava dohodka iz oddajanja premoženja v najem, doseženega po 1. 1. 2013 v skladu z Zakonom o dohodnini
- Izračun dohodnine od dohodka iz dejavnosti pri zavezancih, ki ugotavljajo davčno osnovo z upoštevanjem normiranih odhodkov
- Obračun dohodnine in prispevkov od odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi od 1. 1. 2013 dalje
- Organizacija nagradne igre
MEDNARODNO OBDAVČEVANJE
- Prošnja za pojasnilo glede davčne obravnave izplačila odpravnine ob delni upokojitvi
- Davčna obravnava finančne pomoči prejete v okviru mednarodnega programa s področja izobraževanja in usposabljanja - Leonardo da Vinci
- Obdavčitev poslovne enote nerezidenta v Sloveniji
- Sprememba obstoječega besedila pri obrazcih zahtevkov za vračilo davka na podlagi določb Mednarodne pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka
- Obveznost plačila davkov v Sloveniji od dohodkov iz zaposlitve v tujini
- Obdavčevanje dohodka od prihrankov v obliki plačil obresti – Otok Man
- Izvajanje tretjega odstavka 17. člena Mednarodnih pogodb o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka
- Opravljanje poslovodnih storitev
- Seznam veljavnih mednarodnih pogodb o izogibanju dvojnega obdavčevanja
SOCIALNI PRISPEVKI
DRUGA POJASNLA
URADNO POJASNILO
Obračun dohodnine in prispevkov od odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi od 1. 1. 2013 dalje
DURS, 27. december 2012, 4210-11253/2012
Ključne besede
obračun dohodnine - prispevki od odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi - ZPIZ-2
Pojasnilo DURS
Z uveljavitvijo Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju – ZPIZ-2 (Uradni list RS, št. 96/12) se spreminja način obračunavanja prispevkov za socialno varnost od odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi.
V tem pojasnilu povzemamo ureditev glede obračuna dohodnine ter pojasnjujemo ureditev glede obračuna prispevkov za socialno varnost od odpravnin zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, ki velja za izplačila tovrstnih odpravnin od 1. januarja 2013 dalje.
Dohodki iz delovnega razmerja se po splošnem pravilu v celoti obdavčijo z dohodnino in obveznimi prispevki za socialno varnost, razen v primerih, ko je z zakonom določeno drugače. Za odpravnino zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi je v Zakonu o dohodnini določena ugodnejša davčna obravnava, če je izplačana v višini, ki je določena kot pravica iz delovnega razmerja in pod pogoji, ki jih določa Zakon o delovnih razmerjih – ZDR (Uradni list RS, št. 42/02 s sprem.).
Obdavčitev z dohodnino
Skladno z 9. točko prvega odstavka 44. člena Zakona o dohodnini – ZDoh-2 (Uradni list RS, št. 13/2011 – UPB7, 24/12, 30/12, 40/12-ZUJF, 75/12, 94/12,) se odpravnina zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, ki je določena kot pravica iz delovnega razmerja in izplačana pod pogoji, ki jih določa ZDR, v višini odpravnine, ki jo je delodajalec dolžan izplačati na podlagi 109. člena ZDR, ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja. Pri določitvi neobdavčenega zneska ob izplačilu odpravnine iz poslovnega razloga je treba upoštevati, poleg zneska odpravnine, ki je določen kot pravica po 109. členu ZDR, tudi pravilo, da neobdavčen znesek ne sme presegati 10 povprečnih mesečnih plač zaposlenih v Sloveniji. To pomeni, da se, če znesek minimalne odpravnine, ki delavcu pripada po 109. členu ZDR, presega znesek 10 povprečnih mesečnih plač zaposlenih v Sloveniji, za neobdavčen znesek šteje znesek 10 povprečnih mesečnih plač zaposlenih v Sloveniji. Znesek izplačane odpravnine, v delu, ki presega neobdavčen znesek, se skladno z drugim odstavkom 44. člena ZDoh-2 všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja.
Ne glede na navedeno, pa je skladno z 9. točko prvega odstavka 44. člena ZDoh-2 odpravnina zaradi odpovedi pogodbe iz poslovnega razloga z dohodnino obdavčena v celoti, če je izplačana delojemalcu, ki sklene novo pogodbo o zaposlitvi pri istem delodajalcu ali pri osebi, ki je z delodajalcem povezana oseba ali če je izplačana delojemalcu, ki je z delodajalcem povezana oseba.
Prispevki za socialno varnost
Po novi ureditvi, ki izhaja iz ZPIZ-2, osnove za plačilo prispevkov za delavce iz delovnega razmerja od 1. 1. 2013 dalje določa 144. člen ZPIZ-2, in sicer v večini povzema ureditev, ki je določena v Zakonu o prispevkih za socialno varnost (Uradni list RS, št. 5/96, 18/96 –ZDavP, 34/96, 87/97, 3/98, 106/99 – ZPIZ-1, 81/00 – ZPSV-C, 97/01 – ZSDP, 97/01, 62/10 Odl. US: U-I-214/09, 96/12 – ZPIZ-2), v nadaljnjem besedilu: ZPSV.
Osnova za plačilo prispevkov za delavce v delovnem razmerju je skladno s 144. členom ZPIZ-2 plača oziroma nadomestilo plače ter vsi drugi prejemki iz delovnega razmerja, vključno z bonitetami ter povračili stroškov v zvezi z delom, izplačanimi v denarju, bonih ali v naravi. Za t.i. detaširane delavce se za plačo iz prejšnjega stavka šteje plača, ki bi bila prejeta za enako delo v Republiki Sloveniji. Prav tako se v osnovo za plačilo prispevkov šteje tudi znesek jubilejne nagrade, odpravnine ob upokojitvi, solidarnostne pomoči, povračil stroškov, znesek bonitet in znesek odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, od katerega se v skladu z zakonom, ki ureja dohodnino, plačuje dohodnina. V osnovo za prispevke štejemo tudi znesek premije dodatnega zavarovanja, ki jo plačuje delodajalec v korist delavca v skladu z 240. členom ZPIZ-2, in od katerega se v skladu z zakonom, ki ureja dohodnino, plačuje dohodnina. Prav tako v osnovo štejemo tudi znesek regresa za letni dopust, ki presega 70 % povprečne plače zaposlenih v Republiki Sloveniji za predpretekli mesec; če se regres izplača v dveh ali več delih, se ob izplačilu naslednjega oziroma zadnjega dela regresa ugotovi celotna višina regresa in izvrši obračun prispevkov od posameznih delov regresa za letni dopust.
Navedeni 144. člen ZPIZ-2 pri določitvi osnov povzema ureditev, ki je določena z ZPSV. Z dnem uveljavitve ZPIZ-2 namreč prenehata veljati 3. in 6. člen ZPSV, v delu, ki določa osnovo za plačevanje prispevkov, tudi za obvezne prispevke za zdravstveno zavarovanje, in se ne glede na Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju prispevki za obvezno zdravstveno zavarovanje, do ustrezne ureditve v zakonu, ki ureja zdravstveno varstvo in zdravstveno zavarovanje, plačujejo od osnov, določenih v 144. členu tega zakona (razen od razlike do najnižje osnove). Od istih osnov se plačujejo tudi prispevki za starševsko varstvo (skladno z 9. členom Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, Uradni list RS, št. 110/06-UPB2, 114/06-ZUTPG, 10/08, 62/2010-ZUPJS, 40/12-ZUJF) ter prispevki za zaposlovanje (skladno s 135. členom Zakona o urejanju trga dela – ZUTD, Uradni list RS, št. 80/10, 40/12-ZUJF).
Drugače pa je z uveljavitvijo ZPIZ-2 (v primerjavi z ureditvijo po ZPSV) določena osnova za plačilo prispevkov od zneska odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi. Ta je skladno z zgoraj navedeno določbo 144. člena ZPIZ-2 določena v višini zneska dohodka, od katerega se skladno z zakonom, ki ureja dohodnino, plačuje dohodnina. Z uveljavitvijo ZPIZ-2 (skladno s četrto alinejo drugega odstavka 428. člena ZPIZ-2) preneha veljati tudi Pravilnik o določitvi odpravnin zaradi prenehanja delovnega razmerja iz operativnih razlogov za namene izvajanja zakona o dohodnini in zakona o prispevkih za socialno varnost (Uradni list RS, št. 114/02, 54/04-ZDoh-1 (56/04 popr., 62/04 popr., 63/04 popr.). Navedeno pomeni, da se z uveljavitvijo ZPIZ-2 vsi prispevki za socialno varnost od odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, obračunajo in plačajo od dohodka v znesku, od katerega se plačuje dohodnina.
Enaka davčna obravnava velja tudi za odpravnino zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi iz razloga nesposobnosti. To pomeni, da se z uveljavitvijo ZPIZ-2 odpravlja neskladje tretjega odstavka 3. člena ZPSV z Ustavo, ki je bilo ugotovljeno z odločbo Ustavnega sodišča številka U-I-214/09, Up-2988/08 z dne 8. 7. 2010.
Vir: DURS
Vse pravice, predvsem avtorske, licenčne in pravice industrijske lastnine, so last izključno Zveze računovodij, finančnikov in revizorjev Slovenije in so zaščitene z Zakonom o avtorskih in sorodnih pravicah. Brez predhodnega pisnega dovoljenja založbe je prepovedano shranjevanje, predelovanje, poseganje v vsebino in širjenje z elektronskimi nepovezanimi (off-line) sistemi.
Zveza RFR. Vse pravice pridržane.
KOLEDAR